Detaylı Obstetrik Ultrasonografi

Detaylı UltrasonDetaylı ultrasonografi en iyi gebeliğin 18-23.haftalarında yapılabilir ve bebeğin tüm anatomik yapısı incelenir. Çoğu durumda aileler...

Devamını Oku...

Perinatoloji (Fetal) Tıp Hizmetleri

Riskli Gebelik Takibi - PerinatolojiPerinatoloji dediğimiz gebelik ve doğum bilimi gebe kadınların ve bebeklerinin sağlığını düzeltmek, fetal anormalliklerin erken teşhisi, kromozomal...

Devamını Oku...
Gebelikte 3 ve 4 Boyutlu Ultrason

3 ve 4 Boyutlu Ultrason"Bebeğinizle Tanışın"
Gebeliğin 28. haftasındaki 3 boyutlu ultrasonografi ile fetal yüz görünümü, aynı bebeğin 3. ay, 18. ay ve 4 yaşındaki görüntüsüyle uyumludur. Gebelikte 4 boyutlu US ile bebeğinizle doğmadan tanışabilirsiniz...

Devamını Oku...

Gebelik, Doğum ve Lohusalık

Gebelik, Doğum ve LohusalıkGebelik aileler için çok özel ve heyecan verici bir durumdur. Gebelik ultrasonu bunu daha da özel bir süreç haline getirebilir. Bebeğin gelişimini...

Devamını Oku...

Amniosentez

AmniosentezBebeğin kromozom yapısını kesin olarak anlayabilmek için koryon villüs örneklemesi adı verilen bebeğin eşinden alınan hücre örneği...

Devamını Oku...

Anne Kanında Serbest Fetal DNA Testi

(Cell Free DNA Testi) Nedir?

DNA, anne kanından alınıp izole edilip saflaştırılır, Yeni Nesil Dizileme (YND) teknolojisi kullanılarak, tüm genom (shotgun) dizileme yöntemi ile analiz edilir. Bu, en anlaşılır taramayı yapmaya olanak sağlar. Dizileme verisi, en yüksek derecedeki bioişlemciler tarafından derinlemesine incelenir ve en net ve güvenilir sonuç teslim edilir.

Devamını Oku...

Yaz sıcaklarında özellikle hamile bayanların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Gebelik döneminde güneşten bilinçli şekilde yararlanmak gerekir. Güneş bir D vitamini kaynağıdır. Kemikleri, vücut savunma sistemini ve insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Ancak güneş ışınlarının en dik geldiği saatler arasında yani saat 11 ile saat 15 arasında güneşlenmemek, Direk güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak gerekir.
 • Gebelikte vücudun sıvı ihtiyacı artacağından her gün bol miktarda sıvı alımına dikkat edilmelidir. Günde en az 2-3 litre sıvı alımı şarttır. Bol su, taze meyva suları, az yağlı ayran seçenekler arasındadır.
 • Hava sıcaklığının artmasıyla vücut ısımızda yükselecek dehidratasyon dediğimiz vücudun susuz kalma riski artacaktır. Böyle durumlarda erken doğum riski artışı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, basur gibi pek çok durumla karşılaşma riskide artar.
 • Tabi hem idrar çıkışını arttıran kola, kahve, çay gibi içeceklerden hemde su tutucu özelliği olan gazlı soda gibi içeceklerden çok miktarda alınmamalıdır.
 • Sıcaklarla birlikte artan besin zehirlenmelerine dikkat edilmelidir. Açıkta uzun süre beklemiş gıdalarda kolayca mikrop üreyebileceği unutulmamalıdır.
 • Gebelikte melanin denen pigment hormonu daha yüksek seviyelerde olduğundan güneş ışınlarının yüzde ve ciltte leke oluşturma riski daha fazladır. Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri tercih edilmelidir. Ayrıca kaliteli güneş gözlükleri ve korumalı şapkalar, mantar enfeksiyonunu engelleyici ter emici rahat,açık renk kıyafetler güneş ışığını yansıttığından tercih edilmelidir.
 • Havuzların hastalıkların yayıldığı önemli alanlardan biri olduğunu unutmamak gerekir.
 • Denizin dezenfektan özelliği olduğundan bulaşıcı hastalıkları havuzdan daha kolay kapmak mümkün olduğundan Havuz yerine deniz tercih edilebilir. Havuz tercih edileceksede sürekli denetlenen havuzlar kalabalık olmadığı zamanlarda tercih edilmelidir. Hamile bayanlar 15-20 dakika gibi kısa süreli denize girip tekrar gölgelik alanları tercih edebilirler.
 • Gebelikte havuz veya deniz içerisinde kültür fizik hareketleri yapmak sağlıklıdır. Havuz veya deniz içerisinde oluşabilecek kramplara karşı yalnız yüzülmemesi de tavsiye edilir.
 • Anne adayları dar olmayan gebeler için tasarlanmış olan mayolar tercih etmelidirler. Deniz veya havuzdan çıkıldığında mayo değiştirilerek kuru mayo ile 15-20 dakika güneşlenilebilir.
 • Gebelikte yaptığınız egzersizlerde bol bol ara verip soluklanmalı ve susamayı beklemeden bol su içilmelidir. Ayrıca güneş altında spor yapmamalıdır. Gebelerin eşleriyle yapacakları sabah ve akşamüstü yürüyüşleri hem fiziksel hemde psikolojik açıdan çok yararlıdır. Yaz dönemi boyunca, hamilelik döneminde yapılabilecek sporların en uygunu yürüyüş,yüzme ve yoga olabilir.
 • Sıcaklarda terlemeyle kaybedilen tuz ve mineraller bol sıvı alımın yanı sıra taze meyva ve salatalarla da karşılanabilir.
 • Et, süt ,yoğurt,peynir gibi temel protein kaynaklarınıda tüketirken az yağlı olmasına özen gösterilmelidir. Sık sık yapılan ılık duşların hem rahatlatıcı, nemlendirici özelliği vardır hemde terlemenin yaratabileceği mantar enfeksiyonlarından korur.
 • Genel olarak son 3 aylık gebelik döneminde uzun süreli yolculuk tavsiye edilmez.
 • Gebelikte gideceğiniz tatil yerininde temiz, havalandırması olan, hastaneye yakın bir yer olması tercih edilmelidir.


Hepinize iyi bir yaz diliyorum.PROF. DR. ALİN BAŞGÜL YİĞİTER
İSTANBUL FLORENCE NIGHTINGALE HASTANESİ
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI

Prof. Dr. Alin Başgül YiğiterMerhaba
Çok isteyerek ve severek yaptığım Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı, son derece özen gerektiren, çok özel bir branştır. Gebelik ise aileler için çok özel ve heyecan verici bir durumdur...

Devamını Oku...

11-14 HAFTA ULTRASONOGRAFİSİ

Ense Kalınlığı Ultrasonu
Bu ultrason taraması sık rastlanılan bazı fetal anormalliklerin (mesela down sendromu gibi) o gebelikte olma riskinin hesaplanmasınıda içerir.
Ense kalınlığı testi (ikili test)
Bu test, gebeliğin 11-14.haftaları arasında yapılan ultrasonografik inceleme ile aynı zamanda anneden alınan kan örneğinde yapılan laboratuvar Tarama Testini içerir.

Devamını Oku...

Bebeğinizle Tanışın

Bebeğinizle Tanışın

Klinik Randevu

Pazartesi, Salı, Çarş., Perş., Cuma, Cumartesi
(10:00 - 17:00)

Adres:
Vital Fulya Plaza
Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cad. No:23 Kat:2
Fulya / Şişli / İSTANBUL
Telefon: 0212 909 4930